Halı Isıtma Sistemleri

HALI ISITMA SİSTEMLERİ

Camiler bilindiği gibi çok fazla insanın ibadet ettikleri yerlerdir. Hal böyle olunca da birtakım sıkıntılar beraberinde gelebilmektedir. Çünkü camiler klasik anlamda bir bina yapısına sahip değillerdir. Büyük bir kubbe ile şekillenmiş camilerde büyük sütunlar kullanılmıştır. Bu sütunlar arasında ise yine kubbenin iz düşümü olarak çok büyük bir alan boş bırakılmıştır ki Müslümanlar bu alanda namaz kılar ve ibadet ederler. Namaz kılma ve ibadetler genellikle yerde veya oturarak yapılır. Bu sebep ile camilerdeki büyük ve boş olan alanın kaliteli cami halılarıyla döşenmesi gerekmektedir. Bu halılar çok büyük ebatlıdır ve özel olarak imal edilmek zorundadır. Firmalar tarafından özel olarak imal edilen cami halıları çok farklı özellikte ürünlerdir. Yün ve akrilik ağırlıklı olarak üretilen bu cami halılarıyla birlikte bir sorun ortadan kalkmış olur. Ancak başka bir sorun da büyük olan camilerin ısıtılması ve cami cemaatini rahat bir şekilde camide oturarak ibadetini yapmasıdır. Bu noktada ise cami halı altı ısıtma sistemleri devreye girmektedir.

Cami Halı Alt Isıtma Türleri

Alan olarak çok büyük olan camilerin sağlıklı bir şekilde ısıtılması için mutlaka kaliteli ısıtma tekniklerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ısıtma yöntemleri çok dikkatli olarak uygulanması gereken uygulamalardır. Bunlardan birisi olan cami halı altı ısıtma en insani olan ve en pratik olan yöntemdir. Çok büyük bir alana sahip olan camiler için büyük bir konfor vaat eden bu sistem ile çok kolay bir şekilde caminin ısıtılması ondan önce de cemaatin oturduğu halıların ısıtılması sağlanmaktadır.

Bu sistemin temelinde yer alan mantık ise cami cemaatinin halılarda belirlenen seccade bölmesinde yer alan ayak uçları kısmına döşenen 80 cm ebatlarında ısıtıcı panellerin devreye girmesidir. Böylece çok kolay bir şekilde cam halısı ısınacak ve bir süre sonra da cemaat ısınacaktır. Bu sistem diğer sistemlere göre çok daha ekonomik ve güvenilirdir. Çünkü diğer sistemlerde kullanılan rezistans teli zaman içinde kopmakta ve büyük bir tamir masrafı çıkartmaktadır. Hâlbuki cami halısı alt ısıtma  yönteminde kullanılan ısıtıcı panel için böyle bir risk yoktur.